Zalany laptop – co robić i czego nie robić

Do napisania tego krótkiego poradnika zainspirował mnie laptop Sony Vaio który trafił do mnie, do naprawy po zalaniu, w styczniu 2016 roku.Właściciel tego komputera „przyznał” się, że po wylaniu na okolice klawiatury kakao, nie odłączył zasilania, ale próbował uruchomić komputer. Ponadto, po przyjściu z nim do mnie, z przerażeniem stwierdziłem że przez cały czas miał założoną baterię. No cóż, po takiej dawce informacji, uznałem przypadek za beznadziejny, ale przyjąłem zlecenie, obiecując sobie,  że zabiorę się za niego  w chwili wolnego czasu i napływu ochoty na „małe co nieco”.

Ochota na otwarcie „beznadziejnego przypadku” dopadła mnie wieczorem, więc rozebrałem laptopa. Wyjąłem z niego wszystkie części nim udało mi się dotrzeć do płyty głównej.

 

 

jak widać, kakao ugotowało się między układami i wygląda to bardzo nieciekawie. 

 

 

 

Standardową metodą oczyszczenia płyty jest umieszczenie jej w myjce ultradźwiękowej, następnie ogrzanie płyty, aby odparować wilgoć. Po „kąpieli w dźwiękach” płyta wyglądała lepiej, choć nie udało się uniknąć odpadnięcia kilku elementów, jak widać na poniższym zdjęciu:

Pozostało lutowanie tych drobnych elementów, montaż laptopa i próba jego uruchomienia. Choć wszystkie czynności wykonałem bardzo sumiennie, nie liczyłem na to, że uda się uruchomić to cacko. Jakież było moje zaskoczenie kiedy zaświecił się ekran i pojawiły się pierwsze komunikaty świadczące o tym, że komputer przystępuje do otwarcia systemu!

Po dalszych oględzinach okazało się że należy oczyścić jeszcze wnętrze obudowy, gniazdo dysku twardego i można przystąpić do obciążenia komputera w celu sprawdzenia jego stabilności. Kilka godzin ciężkich zmagań z Memtestem, programem Stress Prime, HDD Tune i zadzwoniłem z dobrą nowiną do właściciela.

Odczuwam wielką satysfakcję z naprawy tego laptopa, ponieważ po raz kolejny okazało się że nie warto kierować się pierwszym wrażeniem, ale skrupulatnie wykonać wszystko co się tylko da, aby ratować nawet najbardziej niewiarygodny przypadek:)

Poniżej czynności które należy wykonać po zalaniu klawiatury laptopa:

1. Odpinamy komputer od prądu

2. Wyjmujemy baterię

3. Kładziemy laptopa tak jak na poniższym zdjęciu:

4. Ostatnim krokiem jest wybór serwisu który zajmie się oczyszczeniem płyty i przewróceniem komputera do życia. Jeśli polecanie samego siebie jest etyczne, zapraszam do kontaktu pod numerem 511-051-212 🙂

Pozdrawiam właściciela laptopa który na zawsze zapamiętam jako „beznadziejny przypadek”.

Trafiłem na taki widok:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *