statnio dosyć często pojawiają się następujące groźne wirusy:
1. Blokujący pliki pakietu MS Word, Exel, JPG.
Działanie: Blokowanie polega na zaszyfrowaniu plików. Uniemożliwia to ich otwarcie. Dane są praktycznie nie do odzyskania bez zapłacenia hakerowi haraczu w wysokości od 200 do 1000 dolarów. Niektóre wirusy, pomimo wpłacenia okupu, nadal są zablokowane a kontakt z twórcą programu się urywa.
Sposób infekcji: Standardowy. Przesłany załącznik w wiadomości email lub dołączenie go do programu pobranego z niepewnego źródła.
Jak się uchronić/zmniejszyć straty: Jeśli nasz antywirus go nie wykryje, infekcję można rozpoznać po bardzo wolnym działaniu komputera oraz niemożności uruchomienia części plików. Jeśli zauważymy ten objaw należy NATYCHMIAST wyłączyć komputer, najlepiej poprzez odłączenie go z gniazdka. Następnie należy uruchomić komputer z systemu zewnętrznego, najlepiej jakiejś dystrybucji LIVE CD Linuksa oraz zabezpieczyć resztę danych.
2. Podmieniający wpisywany na stronie banku numer konta na numer konta hakera.
Działanie: Podczas kiedy wpisujemy numer konta podczas wysyłania przelewu (lub wklejamy go) program zamienia go na numer kont hakera. Sprawia to że nasz przelew zamiast iść do odbiorcy, jest wysyłany do twórcy wirusa.
Sposób infekcji: Standardowy. Przesłany załącznik w wiadomości email lub dołączenie go do programu pobranego z niepewnego źródła.
Jak się uchronić/zmniejszyć straty: Zawsze sprawdzajmy końcówkę numeru konta w smsie z jednorazowym hasłem. Jeśli nie posiadamy autoryzacji smsowej, dobrze jest mieć zainstalowany system Linux na maszynie wirtualnej i tylko z niej wykonujemy przelewy.